Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
help!:D
#1
Am o mica intrebare...merge xp pe laptop? merg driverele care scrie pe net ca sunt pentru 7 pe xp? este ceva daca instalez de mai multe ori intr-o luna windowsu?
[mOm] Puterea e ca berea,cu cat e mai multa, cu atat mai tare te ameteste.
Reply
#2
Da merge xp pe laptop, dar sa ai grija sa aiba driverele pentru serial ata in caz ca hdd-ul laptopului are serial ata. In general privind driverele este invers, cele de xp merg pe windows 7, dar poti sa incerci prin updatare manuala (din device manager). Nu se intampla nimic daca instalezi de mai multe ori intr-o luna windowsul!
Reply
#3
am pus si driveru de la placa video cere "install net framework latest edition, instalez si degeaba, tot cere ca si cum nu l-as instala..Sadsi nu pot instalaSad si am incercat un xp care l-am pus la cineva, si cand am vrut sa il pun la mine mi-a dat bluee screen of death
[mOm] Puterea e ca berea,cu cat e mai multa, cu atat mai tare te ameteste.
Reply
#4
mOm, nu ai spus nimic despre laptopel.. Smile e nou ?
incearca sa iei driverele dupa site-urile oficiale ca's moca si poti alege acolo modelul piesei (dupa ce il afli cu "Everest" in caz ca nu stii config.) si alegi inclusiv sistemul de operare in care vrei sa ruleze driverul.
Reply
#5
pune info despre laptop!
Reply
#6
proc 2.1 celeron dual core, 2 gb ram, video gma4500 789 mb,hdd 250, e noutz, pe net driverele is pt 7, dar toate inafara de ala video merg si pe xp...
[mOm] Puterea e ca berea,cu cat e mai multa, cu atat mai tare te ameteste.
Reply
#7
numele laptopului, model serial no
Am nevoie de model serial si no pentru ca sunt laptopuri care se numesc la fel, dar unele sunt facute cu predestinatie pentru anumite tari si nu prea gasesti driverele pe siteul international (.com) si trebuie cautate pe siterurile tarii de provenienta!

Daca gasesc iti dau linkuri cu drivere sa mearga pe ce windows doresti.

Inca ceva important, fa-ti update de bios cu ultima versiune, rezolva multe probleme cateodata!

PS: grabeste-te sa postezi pt ca duminica, adica azi e ultima mea zi de stat in hotel si nu mai am net, pe urma o sa fiu prin vizite multe zile, si greu de crezut ca o sa prind un wireless pe undeva, si daca prind, nu cred ca primul lucru va fi sa fac surf pe forum!

bonne nuit
Reply
#8
hp compaq cq56-110sq ,un xp bun daca gasesti sa dai si link.Big Grin
[mOm] Puterea e ca berea,cu cat e mai multa, cu atat mai tare te ameteste.
Reply
#9
xp bun gasesti pe filelist.ro Problema e ca eu sunt cazat la un hotel acum si au un net mai ciudat astia pe aici, nu prea poti downloada mai nimic, si nu pot sa verific! Dar vezi la commenturi pe filelist.ro ca acum vreo luna jumate am tras si eu un xp. Pt laptop ar trebui sa fie un xp cat mai la zi sa fii sigur ca are driverele pt sata incluse
Reply
#10
cand o sa ai tu timp,sapt viitoare peste o luna,poate gasesti tu drivere.....daca nu..ms oricum
[mOm] Puterea e ca berea,cu cat e mai multa, cu atat mai tare te ameteste.
Reply
#11
http://h20180.www2.hp.com/apps/Lookup?h_...submit.y=8

ai acolo Compaq Presario CQ56-110US Notebook PC ›

in dreapta ai enter produc name/number! Ce mi-ai dat tu cred ca e name, vezi pe spate tre sa fie o tzipla metalizata cu model si no. vezi dupa no. (adica number)

cu atat te pot ajuta dupa o cautare rapida! Daca nu te ajuta incearca everest sau aida, si gasesti driverele dupa cipset!
PS: Pt mine e dificil fara sa am laptopul in mana! Ai incercat totusi instalarea manuala a driverului?
Reply
#12
merci...am gasit pe filelist un pack cu drivere..si s-au potrivit...scz ca te-am deranjat.....multumesc mult
[mOm] Puterea e ca berea,cu cat e mai multa, cu atat mai tare te ameteste.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)