Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SISTEME AUDIO PASIVE SAU ACTIVE ? - cum preferati ?
#1
eu prefer sistem activ!
Reply
#2
activ clar.. dar io am nevoie pt calculator.. ce sistem i-mi recomanzi??
Reply
#3
aici vei gasit tot ce tziai putea dori...credBig Grin <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.compari.ro/boxe-pentru-calculatoare-c4060/">http://www.compari.ro/boxe-pentru-calculatoare-c4060/</a><!-- m -->
Reply
#4
personal numi plac sistemele 5.1 sau 7.1.
eu prefer cele 2.1...de calitate mai buna (putere mai mare)
Reply
#5
is varza is domeniul audio.. sa`mi zica cineva.. care e diferenta dintre boxe active si pasive. Tot aud de termenii astia, dar, nu stiu nimic de ei..
Reply
#6
O explicatie simplista, si sper sa nu gresesc, ar fi ca boxele active au amplificator si din acest motiv poti sa le pui pe orice aparat audio care are o iesire pentru casti. Poti sa ai instalatie audio care sa aiba sursa un Cd-player portabil fara sa ai nici o problema. Se folosesc la calculatoare pentru ca iesire placii audio are 0,5 Watts iar difuzoarele tale consuma probabil 5,10 sau daca esti norocos chiar mai mult.
Evindent ca pentru aceasta amplificare e nevoie sa le bagi in priza...

-cele pasive sunt doar cutiile, difuzoarele si la unele mai gasesti si filtre in ele
acestea nu au nevoie de priza, doar de o statie
placile audio vechi(cele pe isa)mai aveau din cand in cand cate un amplificator chiar de 2*5w rms,
pe aceste placi audio poti pune difuzoare de aprox 15 wati rms sa se auda frumos
- si cele pasive sunt mult mai bune deoarece pot debita o putere mult mai mare, iar daca ai o statie quadroffonic si iti tragi si 4 boxe techniccs de 150 watti rms, te-ai scos
te costa mult mai mult, dar se merita
Reply
#7
10x.. interesant!
Cum discutia era despre ce prefer, eu prefer cele pasive. Smile (scot mai mult si mai bine).
Reply
#8
multumesc pt ajutor PyR(o) , oricum ca o completare boxele active au amplificator incoroporat si o alimentare separata iar cele pasive au nevoie doar de amplificator extern
prefer activ daca sunt intr-o sala mare de nunti sau petreceri private mari si pasive daca sunt in localuri mici deoarece am un control mai bun al sunetului !
Reply
#9
da categoric...pasive...eu am si joc cu 2 boxe de 20 W una...si cu statzie(bunicik)...la laptop....si mai am in camera la dvd si celalalt calculator la fel...o statie cu 2.1...boxe 250 W si subwoofer de 200...pt o camera imi este suficient

deci eu prefer PASIVEBig Grin
Reply
#10
eu am boxe in casa , la subsol , apoi la vecinu. . . .la vecina ... si pfiu prin masini la alti oameni etc . Smile
Reply
#11
apai at dak le strangi faci concertSmile)
Reply
#12
vad ca va plac plac boxele mult dj si pyro...de curiozitate ce gen de muzica ascultati pe ele Tongue
Reply
#13
playa Wrote:vad ca va plac plac boxele mult dj si pyro...de curiozitate ce gen de muzica ascultati pe ele Tongue

IN GENERAL HOUSE .. in rest toate genurile. Daca e nevoie suport si populara, country, etc
Reply
#14
eu asc numa house, d&b, dance, mix-uri, si restu mai putzin in afara de [populara, manele, etc] astea chear deloc
Reply
#15
acum in casa se asculta numai muzica pt bebelusi Tongue
si Dan Balan ( ex O-zone)
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)